Emoce smutku, strachu a štěstí

Emoce Janka Kosecová

Emoce nás provází celým našim životem a nelze je rozdělit na dobré a zlé. Některé se dokonce ze svého života snažíme vypudit, což děláme především v dospělosti velmi často. Mnohem lepší varianta je žití v rovnováze, a tudíž pochopení významu všech emocí. V tomto příspěvku je moje pozornost věnovaná základním emocím: smutek, strach a štěstí. Naučme se poznat naše emoce a umět s nimi pracovat. Rozpomeňme si na období našeho dětství, když nám bylo asi tak pět let a uměli jsme žít emotivně. K tomu nám můžou pomoci i tři základní empatická cvičení. 

 

 

Uvolnění a rozproudění emocí - smutek

Pohodlně se posaď a zavři oči. Zhluboka se nadechni a naplň vzduchem hrudník i břicho, až ucítíš mírné napětí. Dech na pár vteřin zadrž (1-2-3) a s výdechem jemně zakruž rukama, pažemi, chodidly, nohama, hlavou a trupem. Tělem hýbej jemně, plynule a uvolněně. Znovu se zhluboka nadechni, roztáhni hrudník i břicho až ucítíš mírné napětí, opět na tři vteřiny zadrž dech, a poté hlasitě ústy vydýchni a zakruž rukama, nohama i jazykem. Je možné vypláznout jazyk, a vše uvolnit. Jsi hadrová panenka. Následně začni dýchat normálně, uvolněně a vnímej co se v tobě děje. Možná si o něco klidnější, trošku unavenější, poděkuj emoci smutku a obnov tok energie.

Strach pomáhá nasměřovat pozornost na vnitřní moudrost a současně vnímat okolí

Najdi si své klidné místo, pohodlně se usaď nebo zůstaň stát a jemně se předkloň dopředu. Snaž se zaslechnout ten nejtišší zvuk ve svém okolí. Ramena máš uvolněná a spuštěná dolů - toto držení těla ti pomůže lépe slyšet. Klidně můžeš pootevřít ústa. Jemně otáčej hlavu za nejtišším zvukem, všechny ostatní zvuky odfiltruj. Oči si nechej otevřené ovšem i tak se spoléhej jenom na své uši. Jakmile nalezneš ten nejtišší zvuk, zůstaň chvíli v klidu. Po chvilce se postav, jestli sedíš, a zkus tento nejtišší zvuk nebo jeho zdroj najít očima ovšem pořád více zaměřuj sluchem. Když zvuk slyšíš, tak se k němu pomalu přibližuj a pořád máš nastražené uši. Možná budeš vnímat, že čas plyne pomaleji a tvoje pokožka je citlivější. Jakoby vnímala vzduch kolem. Když zvuk objevíš, poděkuj emoci, která ti pomohla ho najít. Emoce strachu. Tato emoce je pro nás velmi důležitá, protože když necháš volně proudit emoci strachu, ten dokáže probudit tvé instinkty a intuici. Co je velmi důležité přináší soustředěnost.

 

Pocit blaha - štěstí

Posaď se, pootevři svoje oči a usměj se, jako by si vítala svého přítele. Klidně ho můžeš i pozdravit a říct mu ahoj. Natáhni ruce a hrudník nakloň dopředu, usmívej se a nech oči otevřené, pohodlně se nadechni a prožívej pocit štěstí. Je důležité se usmívat a mimika ti pomůže přivolat pocit štěstí. Štěstí je chvilková emoce, pomocí ní nacházíme to, co nás baví a naplňuje.

Po vyzkoušení základních empatických cvičení jste si možná více uvědomili, že můžete svým emocím plně důvěřovat a nechat je plynout. Vaše poznané emoce vám pomůžou řešit konflikty v každodenním životě. Když poznáme naše emoce, udělali jsme jeden z významných krůčků k životu v harmonii.

Jestli se vám příspěvek líbí, tak i pro vás je určen můj zážitkový seminář Řeč emocí. 

Informace o pořádaných seminářích na téma Řeč emocí:

Přečtete si i dubnový článek na téma emocí.

Použitá literatura: MCLAREN, Karla. Řeč emocí: co se vám emoce snaží říct. Vydání první. V Bratislavě: Noxi, 2016. 422 stran. ISBN 9788081113116. 

FacebookSdílet na Facebooku

TwitterSdílet na Twitteru

Máte zájem o mé služby nebo se chcete na něco zeptat? Napište mi!

Jméno a příjmení: *
Telefon:
E-mail: *

Vaše zpráva:


Chcete zdarma získat e-book Harmonizace čaker? Vyplňte tento formulář!

Harmonizace čaker

Všechny e-booky »


Objevte vlastní intuici a jedinečnost!

Profesní růst

Hledáte možnosti zlepšení prožívání profesního života?

 

Ráda připravím pro Vaši organizaci školení na míru v oblasti leadershipu a měkkých dovedností.
 

Potenciál

Chcete objevit a naplno využívat klíč k svému potenciálu?

 

Najděte svou stezku poznání v průběhu osobního koučinku nebo individuálních konzultací.

 

Společná řeč

Máte zájem porozumět svým blízkým a jejich potřebám?

 

Objevte cestu z labyrintu nedorozumění s využitím konceptu nenásilné komunikace.

Semináře

Antistres
Řeč emocí
Intuice
Harmonizace čaker
Meditace všímavosti a životní hodnoty
Sebepoznání pro ženy
Osobní talent a klíč k svému potenciálu
Zlepši svůj život
Cesta ke spokojenosti
Síla ženy
Obraz života
Proběhlé semináře

Informace

Osobní koučink
Logo
Kontakty
Mé vzdělání
Ceník
Všeobecné obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Mapa stránek

Články

Otevřené srdce
Cíle jako součást života
Meditace jako účinný nástroj pro klid v duši
Co možná nevíte o porodech
Meditace pro štěstí

YouTube Facebook