Fobie ze schopnosti milovat sebe

Bylo, nebylo, v jedné rodině se narodilo miminko. Byla to ta nejkrásnější holčička s dychtivostí poznávat pozemský život. Očekávaná, milovaná a krásná holčička, a proto ji říkejme „malá holčička“. Každým svým zvídavým pohledem od prvního okamžiku poznávala svět kolem sebe, byla novorozenou průzkumníci života, měla úžasnou fantazii a představivost. Malá holčička byla kouzelnou bytostí plnou sebedůvěry a od života očekávala spoustu darů, radosti a lásky.

Když se ztrácí sebeláska

Vyrůstala v sebelásce, milovala sebe a všechny bytosti kolem. Smála se, radovala, obdivovala a moc dobře věděla, že je důležitá a jedinečná. Jenomže každým dnem, co rostla, zapomínala na sebe a svou úžasnost. Začala spíše pozorně naslouchat různým výtkám dospělých vychovatelů. Najednou slyšela, že již není tak hodná a dobrá, že si nezaslouží tolik lásky, co dostává. Jednoho dne stála na rozcestí. Stejně tak, jako mnoho jiných laskavých a nádherných holčiček, i ona se vydala na svou životní pouť do světa ostatních lidí. Malá holčička nebyla na poznávání sama. Měla také moudrou a velkou sestru, kterou milovala a obdivovala. Jenomže každá byla jiná a malá holčička slyšela od svých rodičů, že ona není dost dobrá, neumí to tak dobře jako její velká a poslušná sestra. Má špatné známky a určitě z ní nic dobrého nevyroste. Malá holčička jenom koukala a nerozuměla slovům. Teprve postupem času pochopila, že je hloupá a nezaslouží si lásku rodičů. Uvěřila tomu, že nemá cenu snažit se být skvělou, protože to prostě nedokáže.

Sebeláska

Tak si dobrovolně nalepila na sebe nálepku „nejsem dost dobrá“ a postupně se zapomínala milovat, přestala se oceňovat. Když dosáhla kouzelného věku dospělosti, rozhodla se roztáhnout křídla a opět být úspěšnou, přitažlivou, nezávislou a nespoutanou mladou ženou. Probudila v sobě přitažlivou a vášnivou ženu hledající lásku svého rytíře. Jenomže když sama sebe málo milovala, neuměl ji milovat ani žádný muž, a tak přicházela zklamání a bolest. Malá holčička věděla, že za to může pouze ona. Za nic nestojí, nic neumí, je šeredná, neschopná a nic jiného než smutek a strach z osamocení si nezaslouží.

Přizpůsobila se okolí, odhodila své ideály a pravdy. Pozvolna začala dělat stále více a více kompromisů tak, jak to její nejbližší vyžadovali a přestávala žít své poslání. Nic pro ni nemělo smysl a nejhorším stvořením na světe byla ona. A tak se stalo, že si vybudovala fobii ze sebelásky.

Rozchod s láskou

Naděje je klíčem ke změně

Žijeme ve světe mužů, pracovních výkonů, soutěživosti a úspěšnosti. Mnoho žen se přizpůsobí vnějším podmínkám a zapomene na své ženství, vášeň, krásu a jedinečnost. Když ženy zapomenou na své hodnoty, ztrácí i lásku k sobě. Udělají to přesně tak, jako malá holčička. Jenomže ona pořád bojovala o své místo na světě a pořád v ní klíčilo zrnko naděje, že to vše může být i jinak. Mnoho spolků, organizací, dokonce i skupina speciálních sil naší armády, čerpá sílu z latinského rčení: „dum spiro spero - dokud dýchám, doufám“ a i malá holčička věděla, že jí naděje dává šanci na žádoucí změnu. Malá holčička v sobě pořád měla odvahu ke znovuobjevení sebe a své sebelásky, zažehnutí plamínku laskavosti a zahřátí sebe i ostatních. Pořád měla chuť vytvořit si svou budoucnost, kde je důležitou a milovanou ženou.

Koučink pro sebelásku

V okamžiku, kdy přesně nevíte jak dál a Váš zrak je upřený k naději a budoucnosti, mohou se pro Vás otevřít dveře mého koučovacího ostrova. Pokud již nemáte sílu táhnout ten tíživý kámen neschopnosti a sebeobviňování, který Vás skličuje na hrudi, a máte chuť to změnit. Když někdy ve své hlavě uslyšíte slaboučký hlásek „zasloužíš si“ …je čas na změnu a opravdu si to dovolte.

První otázkou, kterou taková žena ode mně slyší:
Jak moc se máte ráda na stupnici 1-10, přičemž 1 je nejméně a 10 nejvíce?“.
V mé praxi se prvotní hodnota pohybuje na čísle 2-3.

Nikdy není pozdě se začít milovat. Stačí, že naberete odvahu to změnit. Pro mě je odměnou, když vidím, jak ženy rozkvétají, opět svítí a jsou nádherné, krásné, milující a milované. A po určité době se umí milovat nejlépe za plných 10.

Pro začátek si udělejte chvilku pro sebe a odpovězte si na 10 otázek pro rozvoj sebelásky:

 Co pro Vás znamená sebeláska?

✓ Kdo je pro Vás nejdůležitější osobou na světe?

✓ Jak moc se Vám líbí vlastní tělo?

✓ Co Vás baví ve vašem životě? Jak často to děláte?

✓ Jak moc se Vám daří myslet a mluvit pozitivně?

✓ Jak moc umíte přijmout i své stinné stránky osobnosti?

✓ Jak se Vám daří si nastavit vlastní hranice?

✓ Jakým způsobem umíte říct NE?

✓ Za co a jakým způsobem se oceňujete?

✓ Jak moc umíte být empatická k sobě a k ostatním?

naděje

Doporučení na závěr

Uvědomujte si více sebe sama. Jste jedinou bytostí, která má sílu prožívanou situaci uchopit do svých rukou a změnit svůj způsob života. Jste jedinou bytostí, která může s jemností opět naslouchat svému laskavému a milujícímu vnitřnímu „já“. Jste tou malou holčičkou, která může s láskou přijmout vše, co k ní patří a znovu objevit svou přirozenost a sebelásku.

Zaujala Vás možnost prožít fascinující proměnu života pomocí koučinku?  

Ing. Janka Kosecová, Ph.D.

Koučka, lektorka a průvodkyně osobního rozvoje

     ✓ 25+ let vedení lidí ve vojenském prostředí. 
     ✓ 10+ let lektorská praxe.
     ✓ 5+ let průvodce osobním rozvojem.
     ✓ Odškoleno více než 1800 hodin.
     ✓ Kurzy jsem provedla více než 1400 lidí.

FacebookSdílet na Facebooku

TwitterSdílet na Twitteru

Máte zájem o mé služby nebo se chcete na něco zeptat? Napište mi!

Jméno a příjmení: *
Telefon:
E-mail: *

Vaše zpráva:

Informace o zpracování osobních údajů zde »

Chcete zdarma získat e-book Harmonizace čaker? Vyplňte tento formulář!

Harmonizace čaker

Všechny e-booky »


Objevte vlastní jemnost a sílu!

Profesní růst

Hledáte možnosti zlepšení prožívání profesního života?

Ráda připravím pro vaši organizaci školení na míru v oblasti leadershipu.

 

Potenciál

Chcete objevit a naplno využívat klíč k svému potenciálu?

Najděte svou stezku poznání v průběhu osobního koučinku.

 

Společná řeč

Máte zájem porozumět svým blízkým
a jejich potřebám?

Objevte cestu z labyrintu nedorozumění s využitím funkční komunikace.

Semináře

Antistres
Řeč emocí
Intuice
Harmonizace čaker
Meditace všímavosti a životní hodnoty
Sebepoznání pro ženy
Osobní talent a klíč k svému potenciálu
Zlepši svůj život
Mluvíme, nasloucháme a rozumíme si
Síla a jemnost ženy
Obraz života
Jak správně formulovat zpětnou vazbu
Proběhlé semináře

Informace

Osobní koučink
Kontakty
Mé vzdělání
Ceník
Všeobecné obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Mapa stránek

Články

3 užitečné tipy k sebelásce
Koučink pro covidové období
Archetypy, kde hlavní roli hraje závislost nebo poslušnost.
Jakým způsobem je možné používat otázku?
Fobie ze schopnosti milovat sebe

YouTube Instagram Facebook Linkedin