Emoce v životě

Seberozvoj
6.10.2019
5
min. čtení
Emoce přináší mnoho životných vzruchů. Emoce nejsou ani dobré, ani špatné. Emoce jsou žádoucím kořením života.

Emoce, tak jednoduché slovo a tolik možných životných vzruchů, které přinášejí. Jsem na cestě profesní změny a studuji různé materiály. Co mě při studiu zatahalo za uši je nálepka "negativní emoce", kdo za ně může a jak je zkrotit?

Využití emocí v koučinku

Moje pojetí je zcela jiné, emoce nelze rozdělit na negativní nebo pozitivní, protože každá emoce nám může pomoct hledat řešení. Jestliže bychom přistoupili na hru, že některé emoce jsou negativní, tudíž nežádoucí a budeme se snažit je minimalizovat nebo celkem vytlačit ze svého života můžeme ochudit sami sebe a porušit vlastní emocionální rovnováhu.

Umění správného zpracování emocí nám přináší náš osobní rozvoj.

Emoce strachu

Je schopna probudit naši ostražitost, instinkty a intuici. Tudíž v situaci ohrožení jsme schopni se koncentrovat, přežít a vyvarovat se traumatům. Vzpomínáte si, jak jsme v dětství milovali vyprávění hrůzostrašných příběhu v nočních hodinách?

Dnes je možné koupit přímo hru Černé historky. Děti při těchto aktivitách jsou vystrašené a opouštějí zónu komfortu a současně se učí pracovat s emocí strachu.

Emoce smutku

Nám pomáhá snížit vnitřní napětí v našem těle a zejména se vyrovnat se ztrátou. Dovolme si prožít smutek pomocí pláče, protože se jedná o ozdravný proces snižování stresu. Když se podáme smutku, uvolníme se do stavu tzv. "hadrové panenky" dovolíme si vnímat náš vnitřní stav.

Smutek nám pomáhá se uvolnit a vzdát se nepříjemných věcí, kterých se držíme. Smutek dovolí odeznít to, co již nepotřebujeme, a ponechá nám získanou moudrost.

Emoce hněvu

Nám pomůže si vymezit osobní hranice psychiky. V dnešní společnosti se v souvislosti s emocí hněvu mluví spíše o nezdravých formách projevu, jako je vztek a zuřivost. Taktéž se naše civilizace zaměřuje na následky nezpracovaného hněvu a tam patří zášť a deprese. Tyto projevy nebo následky není zapotřebí řešit, když se naučíme pochopit emoce hněvu.

Zpracovaný hněv nám může pomoci při běžných situacích si uvědomit vlastní prostor a řešit správně krizovou situaci. Tato dovednost se v dnešní době zejména oplatí na našich silnicích. Vždy, když vás jiný řidič ohrozí, zpravidla ucítíte emoci hněvu, zkuste si uvědomit svoji hranici a znovu najít svůj klid a harmonii.

Ing. Janka Kosecová, Ph.D.

Koučka, lektorka a průvodkyně osobního rozvoje
✓ 25+ let vedení lidí ve vojenském prostředí.
✓ 10+ let lektorská praxe.
✓ 5+ let průvodce osobním rozvojem.
✓ Odškoleno více než 1800 hodin.
✓ Odkoučovano více než 2000 hodin.
✓ Kurzy jsem provedla více než 1400 lidí.

Objevte svět koučinku už dnes

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Díky moc! Teď už vám žádná novinka neunikne.
Něco se pokazilo... Zkuste formulář odeslat za chvíli znovu.

Skvělý manažer začína u sebe. Je si vědomý seba a ostatních. Motivuje výkonem.

Získejte pro sebe zkušenou parťačku

Realizujte změnu. Poznejte a naplňte své cíle. Budu parťákem na vaší cestě.