4 energetické roviny v těle a 4 kroky jak pracovat s emocemi

Jak fungují lidské bytosti?

Dovolme si podívat se na vlastní tělo jako na celek sestávající ze čtyř hlavních rovin. Fyzická, emoční, mentální a duchovní rovina (Willard, 2018).

4 energetické roviny

Fyzická rovina je naše biologické tělo čili kosti, kůže, svaly a vše ostatní z čeho se skládá naše tělesná existence. Naše tělesno má hodně společného se vším materiálním a hmatatelným, co tady existuje. Naše tělo má pět smyslů a to jsou dotek, chuť, vůně, zrak a sluch. Tyto smysly nám pomáhají prozkoumávat a poznávat svět kolem nás. V naši civilizaci se umíme komplexně postarat o fyzickou rovinu výtečně. Umíme si dopřát dobré jídlo, odpočinek, masáže a dostatek pohybu. Za předpokladu, že se tělu věnujeme přiměřeně, je to určitě v pořádku. Na druhou stranu, když se až přílišně věnujeme materiální stránce života, chybí nám jiné složky jako je třeba kreativita, schopnost dávat a pečovat o jiné.

Mentální rovina představuje schopnost logického myšlení. Pomocí této roviny jsme schopni pozorovat naše okolí, poté provést analýzu a navrhovat vhodné řešení daných situací. V této rovině se učíme, poznáváme a vytváříme racionální předpoklady pro rozhodování.  

Duchovní rovina je pochopení možné celistvosti vesmíru. Může to být i schopnost napojení se na vlastní nevědomí nebo propojení se všemi živoucími bytostmi Jedná se o vnímání energií v podobě životní síly. Není tím myšleno náboženství.

Emoční rovina je soubor různorodých emocí, které prožíváme v průběhu celého života. Emoce je energie v pohybu, nedá se zkrotit a nelze emoce vytěsňovat ze života. Je dobré jim rozumět a dovolit si je zpracovat a prožít. Radost, štěstí, láska, smutek, strach, vztek i kterákoliv jiná emoce jsou součástí lidského života a přináší zkušenosti. Emoce silně ovlivňují způsob myšlení, ale i naše srdce. Prožívání emocí můžeme v těle cítit ve formě fyzických prožitků, vjemů, tlaků, tíživého diskomfortu a volnosti v našem těle. Díky emoční inteligenci dokážeme odhadnout situaci, vnímat svoje tělo, vlastní potřeby, ale i pochopit lidi kolem nás. Vyrovnanost naši emoční roviny je klíčová pro zdraví. Emoce nám umožňují navazovat vztahy a prožívat hluboký, naplněný život. Emoce jsou složitým způsobem napojeny na nervovou soustavu a silně ovlivňují činnost mnoha hormonů. Způsobují zadržování vody v těle a stejně jako voda nás dokážou zaplavit. Ne nadarmo se říká moře emocí. Když jsme výrazně ponořeny do emocí, smysl pro logiku může být zablokovaný. Můžeme mít pocit, že věci nemají smysl, že jsme neukotveny a naše reakce je možné přirovnat rozbouřené přívalové vlně. Je dobré mít v rovnováze emoční rovinu s rovinou mentální, protože toto propojení nám dává mužský i ženský pohled na hledání vhodných řešení.

4 kroky jak vnímat a zpracovávat své emoce

První krok je pojmenovat pocit, který mám ve svém těle. Uvědomit si, co cítím ve svém těle a následně správně pojmenovat ten pocit.

Druhý krok je uvědomit si kontext situace se zaměřením na podrobný popis a vnímání souvislostí.

Třetí krok je schopnost spojit se sám se sebou a konkrétně si uvědomit, co přesně a jakým způsobem to prožívám ve svém těle.

Čtvrtý krok je zvládání emocí. V žádném případě se nejedná o potlačení, ovládání nebo racionalizaci pocitů.  Naopak, naučím se rozhodnout, jak moc emoce budou ovlivňovat moje chování.

Otázka na závěr

Jak často si uvědomuješ, jaké pocity prožíváš?  Umíš je pojmenovat a pochopit odkud přichází?

3 cvičení na emoci smutku, strachu a štěstí v březnovém článku,

Taktéž Vás srdečně zvu na mé kurzy plné empatie a praktických návodů, jak najít svůj klid. 

Použitá literatrua: WILLARD, Jill. Intuitivní život: nalaďte se na svou intuici a buďte sami sebou. Přeložil Romana HEGEDÜSOVÁ. Brno: BizBooks, 2018. ISBN 978-80-265-0779-6.

FacebookSdílet na Facebooku

TwitterSdílet na Twitteru

Máte zájem o mé služby nebo se chcete na něco zeptat? Napište mi!

Jméno a příjmení: *
Telefon:
E-mail: *

Vaše zpráva:

Informace o zpracování osobních údajů zde »

Chcete zdarma získat e-book Jsem šťastná bytost ? Vyplňte tento formulář!

Jsem šťastná bytost

Informace o zpracování osobních údajů zde »

Všechny e-booky »


Objevte vlastní jemnost a sílu!

Profesní růst

Jak zlepšit týmovou spolupráci?

Připravím pro vás školení na míru.

Potenciál

Chcete najít klíček k sobě?

Přijďte na  osobní koučink.

Společná řeč

Potřebujete se umět domluvit?

Objevte cestu z labyrintu.

Semináře

Antistres
Řeč emocí
Intuice
Harmonizace čaker
Meditace všímavosti
Sebepoznání pro ženy
Osobní talent a klíč k potenciálu
Staň se koučem
Zlepši svůj život
Mluvíme a nasloucháme
Síla a jemnost ženy
Obraz života
Jak formulovat zpětnou vazbu
Smysluplný dialog
Koučovací karty v praxi
Terapeutický koučink
Koučink s archetypy
Proběhlé semináře

Informace

Reference
Kontakty
Mé vzdělání
Ceník
Všeobecné obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Mapa stránek

Služby

Osobní koučink
Vztahový koučink
Výcvik koučů

Články

Barevná typologie osobnosti
Archetypy a koučink
Staň se koučem
Jak zpracovat strach pomocí koučinku?
Jak si přát

YouTube Instagram Facebook Linkedin