Barvy v životě (3)

V letních článcích jsem vám představila 8 základních barev a po létě následuje podzim.  Období, kdy se začne příroda měnit a ukládat k zimnímu spánku. V tomto čase bývá dost deštivých nebo zamračených dnů, a tak je čas se věnovat barvě bílé, černé a šedé. Bílá a černá jsou kontrastními barvami, jak ve vzhledu, tak i ve významu.

Bílá barva

Bílá barva zahrnuje v sobě celé barevné spektrum. Symbolizuje nevinnost, neposkvrněnost a panenskou čistotu. Jednou z prvních kytiček, která přináší na jaře lidskému oku potěšení je sněženka. Bílé jsou svatební šaty, vrcholy mořských vln a oblečení kněží. Většina žen si přeje, aby ji do života vstoupil „princ na bílém koni“. Bílá barva je totiž vnímaná jako pozitivní barva a tuto myšlenku podporuje i slovní spojení „je čistý jako padlý sníh“. První bílý sníh představuje klid a harmonii, taktéž „svatý Martin přijíždí na bílém koni“.  Lékaři a kuchaři nosí bílé uniformy, protože představují čistotu a dokonalost. Bílé oblečení tradičně patří k tenisovému turnaji ve Wimbledone. Bílá je i barvou moderně zařízených interiérů a neustálé získává na své oblibě i pro její nadčasovost a schopnost udržet čisté linie. V citátu Alessandra D'Avenia je možné cítit sílu bílé barvy: „Bílá vlastně není ani barva. Není to nic, stejně jako ticho. Nic, beze slov a bez hudby. Být v tichu je jako být utopený v bílé“. Být schopen žít s bílou barvou je možné přirovnat i ke splynutí s universem. Pro vytvoření si ochrany domovů a sebe se používají i rituály a pomůcky tzv. bílé magie. Významným symbolem této barvy ve válce je „bílá vlajka“, což znamená prostor na vyjednávání a mír.

V přírodě žijí nádherná bílá zvířata. Ta, která obývají věčně zasněžené kraje severu a také živočichové žijící ve tmě nebo zvířata, která nemají pigment. Vzácný obojživelník macarát jeskynní je úplně bezbarvý, bez pigmentu a slepý. Pakliže jeho mláďata chováme na světle, tak ztmavnou, protože se vytvoří pigment.

Černá barva

Černá barva je opakem bílé a společně tyto dvě barvy vytváří rovnováhu energie jin a jang čili rovnováhu mezi ženstvím a mužstvím. Černá znamená nepřítomnost barvy, protože kde není světlo, není ani barva. Je to vlastně hnědý až černý pigment nazývaný melanin. Barvivo melanin ovlivňuje barvu pleti, vlasů i očí. Podle vědeckých výzkumů pleť i oči lidí byly původně hnědé. Až evolucí vznikla světlá pleť a modré oči.

Černá barva je velmi oblíbenou a módní pro oblečení. Pro dámy je skvělé mít v šatníku večerní malé černé šaty, taktéž na smuteční obřady se volí oblečení této barvy. Černá vyniká v kombinaci s jinými barvami. Rozhodně je to elegantní a praktická barva.

V průběhu vývoje lidstva je postoj k černé různorodý. Ve starověku to byla barva podsvětí a ve středověku barvou hrůzy, ale i pokory a chudoby. Nosili ji chudé vrstvy obyvatel a potulní kněží. V antice představuje depresi a úzkost. Egypťané ji považovali za tmu nebo nic a nebyla pro ně barvou. Evropané ji považují za barvu smutku. Ať již hrála v historii jakoukoliv roli, po celou dobu existence lidstva černou milují různé sekty a podporovatelé tzv. černé magie.

Vybraná ustálená slovní spojení pro význam černé barvy:

Černá

 kronika – rubrika v novinách;

✓ myšlenka – chmury;

✓ ovce – nedobrý počin člověka; 

✓ vdova – zabila svého manžela.

Černý 

✓ kůň – vkládá se do něho naděje;

✓ Petr – smolař;

✓ trh – nelegální obchodování;

Šedá barva 

Šedá je rozhraním mezi bílou a černou, ale má blíž k černé. Je vhodné ji v interiérech používat spíše doplňkově. U citlivějších jedinců může vyvolávat úzkost nebo strach, když ji je příliš. Vzpomeňte si na stará sídliště plné šedivých paneláků, které po revitalizaci hýří barvami, i když ne vždy vkusně. I rčení „šedý mrak na obzoru“ naznačuje nějaké nesváre a nepohodu.

Naopak, šedá je velmi příjemná pro odpočinkový oděv. Navozuje atmosféru klidu a harmonie. Já osobně mám ráda stříbřitý odstín jemně šedivé barvy. Šedá označuje i zralost, životní zkušenosti a moudrost což potvrzují výroky „šedá kůra mozková“ a „moudrost šedin“.

  Popis Pozitivní Negativní
Bílá Symbolizuje čisté světlo a neposkvrněnost. Čistota, nevinnost, ukázněnost. Prázdnota, sterilita, nezajímavost.
Afirmace Mám tolik prostoru, kolik potřebuji.    
Černá Dodává odvahu a ochranu. Důstojnost, moc, síla. Manipulace, deprese.
Afirmace Jsem strůjcem svého života.    
Šedá Má v sobě náladu deštivých dnů. Spolehlivost a klid. Nuda a zasmušilost.
Afirmace Rozhoduji se v klidu a umím najít správný směr.    

Meditace s barvou

Najděte si pěkné místo ve vašem prostoru, postavte se rovně a s důstojností. Uvědomte si barvu, kterou máte nejraději. Nejdříve svoji pozornost nasměřujte ke svému dechu a uvědomujte si pouze plynulost a lehkost svého dechu. Při každém nádechu nadechujete klid a při výdechu vydechujete lásku.

S plynulostí dechu a uklidněnou myslí si představte svoji barvu, pozorujte, jak se barva mění. Jaké má odstíny, intenzitu a velikost. Můžete ji vidět ve tvaru koule před vámi a po obou stranách těla.  Nakonec jste touto barvou obklopen/a. Představte si, jak z barevné koule před vámi vystupuje tenký paprsek a nechte ho vstoupit do svého dechu. Spojte svůj dech pomocí paprsku s barevnou koulí a barvu nadechujte. S každým pomalým a hlubokým nádechem, proudí barva do vašeho těla a rozlévá se v něm, s každým dlouhým výdechem se z těla opět stahuje. Při každém dalším nádechu vyplní barva větší část vašeho těla, až nakonec dosáhne ke konečkům prstů na všech končetinách. Každé místo, kterého se dotkne, léčí a posiluje. Užijte si setkání s barvou.

Když nastane čas ukončení meditace, uvědomte si vlastní tělo a pomalu se ukotvěte, barvu nechte rozpustit a s kratičkým počítáním 5,4,3,2,1 otevřete oči a veškerou svoji pozornost dejte do okamžiku „tady a teď“. Podívejte se, co prvního jste si ve svém okolí všiml/a.

Více o barvách je možné osobně prožít na kurzu 

1. článek o barvách

2. článek o barvách

Použitá literatura: NORRIS, Stephanie. Tajemství léčení barvami. Přeložil Hana HERCHEROVÁ. Praha: Svojtka & Co., 2018. ISBN 978-80-256-2185-1.

FacebookSdílet na Facebooku

TwitterSdílet na Twitteru

Máte zájem o mé služby nebo se chcete na něco zeptat? Napište mi!

Jméno a příjmení: *
Telefon:
E-mail: *

Vaše zpráva:

Informace o zpracování osobních údajů zde »

Chcete zdarma získat e-book Harmonizace čaker? Vyplňte tento formulář!

Harmonizace čaker

Všechny e-booky »


Objevte vlastní jemnost a sílu!

Profesní růst

Hledáte možnosti zlepšení prožívání profesního života?

Ráda připravím pro vaši organizaci školení na míru v oblasti leadershipu.

 

Potenciál

Chcete objevit a naplno využívat klíč k svému potenciálu?

Najděte svou stezku poznání v průběhu osobního koučinku.

 

Společná řeč

Máte zájem porozumět svým blízkým
a jejich potřebám?

Objevte cestu z labyrintu nedorozumění s využitím funkční komunikace.

Semináře

Antistres
Řeč emocí
Intuice
Harmonizace čaker
Meditace všímavosti a životní hodnoty
Sebepoznání pro ženy
Osobní talent a klíč k svému potenciálu
Zlepši svůj život
Mluvíme, nasloucháme a rozumíme si
Síla a jemnost ženy
Obraz života
Jak správně formulovat zpětnou vazbu
Proběhlé semináře

Informace

Osobní koučink
Kontakty
Mé vzdělání
Ceník
Všeobecné obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Mapa stránek

Články

3 užitečné tipy k sebelásce
Koučink pro covidové období
Archetypy, kde hlavní roli hraje závislost nebo poslušnost.
Jakým způsobem je možné používat otázku?
Fobie ze schopnosti milovat sebe

YouTube Instagram Facebook Linkedin