Barvy v životě (3)

V letních článcích jsem vám představila 8 základních barev a po létě následuje podzim.  Období, kdy se začne příroda měnit a ukládat k zimnímu spánku. V tomto čase bývá dost deštivých nebo zamračených dnů, a tak je čas se věnovat barvě bílé, černé a šedé. Bílá a černá jsou kontrastními barvami, jak ve vzhledu, tak i ve významu.

Bílá barva

Bílá barva zahrnuje v sobě celé barevné spektrum. Symbolizuje nevinnost, neposkvrněnost a panenskou čistotu. Jednou z prvních kytiček, která přináší na jaře lidskému oku potěšení je sněženka.

Bílé jsou svatební šaty, vrcholy mořských vln a oblečení kněží. Většina žen si přeje, aby ji do života vstoupil „princ na bílém koni“. Bílá barva je totiž vnímaná jako pozitivní barva a tuto myšlenku podporuje i slovní spojení „je čistý jako padlý sníh“. První bílý sníh představuje klid a harmonii, taktéž „svatý Martin přijíždí na bílém koni“. 

Lékaři a kuchaři nosí bílé uniformy, protože představují čistotu a dokonalost. Bílé oblečení tradičně patří k tenisovému turnaji ve Wimbledone. Bílá je i barvou moderně zařízených interiérů a neustálé získává na své oblibě i pro její nadčasovost a schopnost udržet čisté linie.

V citátu Alessandra D'Avenia je možné cítit sílu bílé barvy: „Bílá vlastně není ani barva. Není to nic, stejně jako ticho. Nic, beze slov a bez hudby. Být v tichu je jako být utopený v bílé“. Být schopen žít s bílou barvou je možné přirovnat i ke splynutí s universem. Pro vytvoření si ochrany domovů a sebe se používají i rituály a pomůcky tzv. bílé magie.

Významným symbolem této barvy ve válce je „bílá vlajka“, což znamená prostor na vyjednávání a mír.

V přírodě žijí nádherná bílá zvířata. Ta, která obývají věčně zasněžené kraje severu a také živočichové žijící ve tmě nebo zvířata, která nemají pigment. Vzácný obojživelník macarát jeskynní je úplně bezbarvý, bez pigmentu a slepý. Pakliže jeho mláďata chováme na světle, tak ztmavnou, protože se vytvoří pigment.

Černá barva

Černá barva je opakem bílé a společně tyto dvě barvy vytváří rovnováhu energie jin a jang čili rovnováhu mezi ženstvím a mužstvím. Černá znamená nepřítomnost barvy, protože kde není světlo, není ani barva. Je to vlastně hnědý až černý pigment nazývaný melanin. Barvivo melanin ovlivňuje barvu pleti, vlasů i očí. Podle vědeckých výzkumů pleť i oči lidí byly původně hnědé. Až evolucí vznikla světlá pleť a modré oči.

Černá barva je velmi oblíbenou a módní pro oblečení. Pro dámy je skvělé mít v šatníku večerní malé černé šaty, taktéž na smuteční obřady se volí oblečení této barvy. Černá vyniká v kombinaci s jinými barvami. Rozhodně je to elegantní a praktická barva.

V průběhu vývoje lidstva je postoj k černé různorodý. Ve starověku to byla barva podsvětí a ve středověku barvou hrůzy, ale i pokory a chudoby. Nosili ji chudé vrstvy obyvatel a potulní kněží. V antice představuje depresi a úzkost. Egypťané ji považovali za tmu nebo nic a nebyla pro ně barvou. Evropané ji považují za barvu smutku. Ať již hrála v historii jakoukoliv roli, po celou dobu existence lidstva černou milují různé sekty a podporovatelé tzv. černé magie.

Vybraná ustálená slovní spojení pro význam černé barvy:

Černá

 kronika – rubrika v novinách;

✓ myšlenka – chmury;

✓ ovce – nedobrý počin člověka; 

✓ vdova – zabila svého manžela.

Černý 

✓ kůň – vkládá se do něho naděje;

✓ Petr – smolař;

✓ trh – nelegální obchodování;

Šedá barva 

Šedá je rozhraním mezi bílou a černou, ale má blíž k černé. Je vhodné ji v interiérech používat spíše doplňkově. U citlivějších jedinců může vyvolávat úzkost nebo strach, když ji je příliš. Vzpomeňte si na stará sídliště plné šedivých paneláků, které po revitalizaci hýří barvami, i když ne vždy vkusně. I rčení „šedý mrak na obzoru“ naznačuje nějaké nesváre a nepohodu.

Naopak, šedá je velmi příjemná pro odpočinkový oděv. Navozuje atmosféru klidu a harmonie. Já osobně mám ráda stříbřitý odstín jemně šedivé barvy. Šedá označuje i zralost, životní zkušenosti a moudrost což potvrzují výroky „šedá kůra mozková“ a „moudrost šedin“.

Popis barev

Bílá symbolizuje čisté světlo a neposkvrněnost.

+ Čistota, nevinnost, ukázněnost.

- Prázdnota, sterilita, nezajímavost.

afirmace Mám tolik prostoru, kolik potřebuji.

Černá dodává odvahu a ochranu.

+ Důstojnost, moc, síla.

- Manipulace, deprese.

afirmace Jsem strůjcem svého života.

Šedá má v sobě náladu deštivých dnů.

+ Spolehlivost a klid.

- Nuda a zasmušilost.

afirmace Rozhoduji se v klidu a umím najít správný směr.

Meditace s barvou

Najděte si pěkné místo ve vašem prostoru, postavte se rovně a s důstojností.

Uvědomte si barvu, kterou máte nejraději.

Nejdříve svoji pozornost nasměřujte ke svému dechu a uvědomujte si pouze plynulost a lehkost svého dechu.

Při každém nádechu nadechujete klid a při výdechu vydechujete lásku.

S plynulostí dechu a uklidněnou myslí si představte svoji barvu, pozorujte, jak se barva mění. Jaké má odstíny, intenzitu a velikost.

Můžete ji vidět ve tvaru koule před vámi a po obou stranách těla. Nakonec jste touto barvou obklopen/a. Představte si, jak z barevné koule před vámi vystupuje tenký paprsek a nechte ho vstoupit do svého dechu.

Spojte svůj dech pomocí paprsku s barevnou koulí a barvu nadechujte.

S každým pomalým a hlubokým nádechem, proudí barva do vašeho těla a rozlévá se v něm, s každým dlouhým výdechem se z těla opět stahuje.

Při každém dalším nádechu vyplní barva větší část vašeho těla, až nakonec dosáhne ke konečkům prstů na všech končetinách. Každé místo, kterého se dotkne, léčí a posiluje.

Užijte si setkání s barvou.

Když nastane čas ukončení meditace, uvědomte si vlastní tělo a pomalu se ukotvěte, barvu nechte rozpustit a s kratičkým počítáním 5,4,3,2,1 otevřete oči a veškerou svoji pozornost dejte do okamžiku „tady a teď“. Podívejte se, co prvního jste si ve svém okolí všiml/a.

Více o barvách je možné osobně prožít na kurzu 

1. článek o barvách

2. článek o barvách

Použitá literatura: NORRIS, Stephanie. Tajemství léčení barvami. Přeložil Hana HERCHEROVÁ. Praha: Svojtka & Co., 2018. ISBN 978-80-256-2185-1.

FacebookSdílet na Facebooku

TwitterSdílet na Twitteru

Máte zájem o mé služby nebo se chcete na něco zeptat? Napište mi!

Jméno a příjmení: *
Telefon:
E-mail: *

Vaše zpráva:

Informace o zpracování osobních údajů zde »

Chcete zdarma získat e-book Jsem šťastná bytost ? Vyplňte tento formulář!

Jsem šťastná bytost

Informace o zpracování osobních údajů zde »

Všechny e-booky »


Objevte vlastní jemnost a sílu!

Profesní růst

Jak zlepšit týmovou spolupráci?

Připravím pro vás školení na míru.

Potenciál

Chcete najít klíček k sobě?

Přijďte na  osobní koučink.

Společná řeč

Potřebujete se umět domluvit?

Objevte cestu z labyrintu.

Semináře

Řeč emocí
Intuice
Harmonizace čaker
Meditace všímavosti
Sebepoznání pro ženy
Osobní talent a klíč k potenciálu
Staň se koučem
Zlepši svůj život
Mluvíme a nasloucháme
Síla a jemnost ženy
Obraz života
Jak formulovat zpětnou vazbu
Smysluplný dialog
Koučovací karty v praxi
Terapeutický koučink
Koučink s archetypy
Proběhlé semináře

Informace

Reference
Kontakty
Mé vzdělání
Ceník
Všeobecné obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Mapa stránek

Služby

Osobní koučink
Vztahový koučink
Výcvik koučů
Staň se koučem

Články

Podcast komunikační kontexty ve vztahu
Barevná typologie osobnosti
Archetypy a koučink
Staň se koučem
Jak zpracovat strach pomocí koučinku?

YouTube Instagram Facebook Linkedin