Barvy v životě (2)

Pět prvních základních barev a to červená, oranžová, žlutá a zelená již znáte z předchozího článku. Teď se více dozvíte o 3 dalších, a to modré, fialové a hnědé barvě. Získáte i krátký přehled o důležitosti barvy v jídelníčku. V dalším článku se můžete těšit na objasnění barvy bílé, černé a šedé.

Modrá barva

Je barvou klidu, vnitřního souladu a harmonie. Modré je nebe i voda v mořích a oceánech a jejich pozorováním zklidňujeme mysl. Jestli trpíte chladem a zimomřivostí, tak tato barva pro vás není vhodná. Když člověk miluje veškeré odstíny modré, vypovídá to o něm, že umí naslouchat i komunikovat. Naopak osoby milující jenom tmavě modrou často mluví a neposlouchají. Modrá vzniká míšením zelené a červené. Tato barva se často používá i pro vyjádření síly, harmonie a moudrosti božstev. V křesťanství má Kristus světle modrý plášť. V Indii je modrou barvou zobrazován Krišna a Šiva. V Egyptě taktéž byla používána pro zobrazení božstev a taktéž modrá znamenala pravdu. V současnosti je modrá často používána pro uniformy příslušníků letectva v jednotlivých armádách, dále pro železničáře, hasiče a pošťáky. Vlajka EU je taktéž modrá a v politice se tato barvy používá pro označení pravicových stran.

Orgán v těle, který je možné posílit modrou barvou, je štítná žláza. Tato barva je symbolem schopnosti komunikace a vyjadřování, čímž přímo ovlivňuje inteligenci. Modrá barva v českém jazyce je používaná ve spojení „oči jak pomněnky“, holka modrooká, nesedávej u potoka“, taktéž je známé slovní spojení „zmodrat“ nedostatkem kyslíku a v novodobých pohádkách jsou nejznámější modré bytosti „šmoulové“.

Fialová barva

Je barvou inspirace, duchovního rozvoje a taktéž představuje naději. V historii je často používaná pro šat, který odrážel vznešenost a důstojnost. Fialové rouno nosily jak králové, tak i kněží. V křesťanství je spojována s obdobím adventu, což jsou 4 týdny před Vánocemi a toto období má člověka přivést ke zklidnění a rozjímaní. Fialová je často spojována se spiritualitou. Vizualizace fialové se využívá v meditacích pro podporu tvořivosti.  V armádě USA má velký význam, protože medaile za chrabrost vojákům zraněných nebo usmrcených v boji se jmenuje Purple Heart (Purpurové srdce).

V přírodě se vyskytuje spíše vzácně a její výroba je spíše komplikovaná. Vzniká míšením modré a červené. Potěšit se v přírodě fialovou barvou je možné pomocí fialek, chrpy, kvetoucích bodláků a levandule.

Hnědá barva

Je barvou Země a všeho co k ni patří. Hnědá půda, kameny, kůra stromů a semena. Hnědé podzimní listí a ořechy. Hnědá nás provází životním cyklem přírody. Na jaře zasadíme semena, v létě sklidíme ovoce, na podzim veškerou úrodu, listy se zabarví do hněda, stávají se obživou pro půdu a poté se příroda ponoří do zimního spánku. Hnědá je používaná pro ukotvení. Když člověk cítí, že příliš létá v oblacích je doporučeno nosit hnědé oblečení. Je dobré nosit hnědou barvu s rozvahou, protože velmi intenzivní používání této barvy může vést k tomu, že dochází k uzavření myšlenkového toku a člověk odmítá přijímat změny. Milují ji spíše trpělivý lidi, kteří umí stát nohama pevně na zemi, dobře hospodaří s penězi a jsou spíše klidnější povahy.

Tato barva je směsicí oranžové, červené, žluté, zelené a modré barvy. V minulosti ji nosily spíše chudé vrstvy obyvatelstva a byla zneužita fašistickou stranou, která ji používala na své uniformy. V dnešní době je velmi vhodné užívat ji v zařízení interiéru domova. Hnědá se spojuje s představou pořádku, domova a vytvoření kruhu důvěry. Jednoznačně představuje spojení s přírodou a přírodními materiály.

V tabulce je krátký popis barvy, její pozitivní a negativní stránky a zejména afirmace, která může pomoci léčit problémy těla ve spojitosti s orgány dané barvy.

 

MODRÁ

POPIS

Modrá uklidňuje, podporuje a harmonizuje.

POZITIVNÍ

Přemýšlivost, vyrovnanost a diplomatické jednání. Schopnost komunikace.

NEGATIVNÍ

Rezervovanost, chlad. Neschopnost vyjádřit myšlenky.

Afirmace modrá

Bez lpění přijímám sebe i celý svět.

FIALOVÁ

Fialová je inspirativní.

Nadšení, důstojnost a klid.

Fanatismus a perfekcionalismus.

Afirmace fialová

Jednám tak, jak si to přeji. Dávám svobodu sobě i ostatním. Žiji v jednotě těla a ducha.

HNĚDÁ

Jedná se o barvu podzimu a bývá spojována se zádumčivostí.

Vyrovnanost a vytrvalost.

Zkostnatělost a nuda.

Afirmace hnědá

Jsem v bezpečí, mám vše, co potřebuji.

Barvy v potravinách

Pro vyváženou stravu je možné sledovat i potřeby vlastního těla, jakou barvu vyžaduje doplnit. Taktéž záleží na ročním období a dostupnosti jednotlivých potravin. Obecně je možné konstatovat, že červené, oranžové a žluté potraviny mají schopnost organizmus osvěžit v teplých letních dnech, a to třeba pomerančovou šťávou nebo citronádou.

Potraviny červené barvy pomáhají doplnit tělu železo, a tím dávat tělu energii.  Organismus přijímá železo zpravidla z červeného masa a v případě vegetariánského jídelníčku je důležité zařadit do jídelníčku obecně luštěniny, a když budeme ctít červenou barvu, tak červenou fazoli, červenou čočku a červenou řepu. Dále hrášek, sóju, tofu, tmavou listovou zeleninu a brokolici.

Oranžové potraviny pomáhají čistit organizmus, doplňují vitamín C, který je součástí citrusových plodů. Pomeranče působí jako antioxidanty. Další důležitou součástí oranžových potravin je karoten a pestrá škála vitamínů B, C, D, E, K a řada minerálů včetně vápníku a železa (mrkev). Další oranžovou potravinou s vysokým obsahem železa je mango. Oranžová papája obsahuje trávicí enzymy a má vysoký obsah vlákniny. Oranžové ovoce i zelenina obsahují dostatek sacharidů a jsou lahodně sladké a určitě zdravější než uměle vyrobené cukrovinky. Oranžový je i med, který posiluje imunitu těla.

Žluté potraviny podporují činnost trávicího systému a pozitivně ovlivňují nervový systém. Působí jako antidepresiva. Do jídelníčku je doporučující zařadit banány, citróny, kukuřici, papriku, žluté jablíčka a papriku.

Zelené potraviny obsahují mnoho vitamínů a je to potrava pro naše srdce. Patří sem nepřeberné množství listové zeleniny, celer, paprika, cuketa, brokolice, okurka, angrešt, kiwi, limetka, grep, hrozny a bylinky. Tyto potraviny pozitivně ovlivňují trávicí systém, podporují kvalitu spánku a zmírňují srdečné onemocnění. Je dobré zelené potraviny jíst v hojném množství, protože zlepšují náladu zejména v sychravém počasí a v zimním období, když je méně sluníčka.

Potraviny modré a fialové barvy jako jsou borůvky, blumy, švestky, ostružiny, rozinky, rybíz, lilek a tmavé hrozny. Dokážou zmírnit stres v těle, podpořit trávení a zpevnit cévní stěnu. Fialová barva má ve svém spektru i červenou, a tím se v potravinovém řetězci vracíme na začátek cyklu. Takže sem patří i červená cibule a červené zelí.

Více o barvách je možné osobně prožít na semináři. 

Článek o červené, žluté, oranžové a zelené barvě.

Poslední článek o barvách - bílá, černá a šedá.

Použitá literatura

NORRIS, Stephanie. Tajemství léčení barvami. Přeložil Hana HERCHEROVÁ. Praha: Svojtka & Co., 2018. ISBN 978-80-256-2185-1.

 

FacebookSdílet na Facebooku

TwitterSdílet na Twitteru

Máte zájem o mé služby nebo se chcete na něco zeptat? Napište mi!

Jméno a příjmení: *
Telefon:
E-mail: *

Vaše zpráva:

Informace o zpracování osobních údajů zde »

Chcete zdarma získat e-book Harmonizace čaker? Vyplňte tento formulář!

Harmonizace čaker

Všechny e-booky »


Objevte vlastní jemnost a sílu!

Profesní růst

Hledáte možnosti zlepšení prožívání profesního života?

Ráda připravím pro vaši organizaci školení na míru v oblasti leadershipu.

 

Potenciál

Chcete objevit a naplno využívat klíč k svému potenciálu?

Najděte svou stezku poznání v průběhu osobního koučinku.

 

Společná řeč

Máte zájem porozumět svým blízkým
a jejich potřebám?

Objevte cestu z labyrintu nedorozumění s využitím funkční komunikace.

Semináře

Antistres
Řeč emocí
Intuice
Harmonizace čaker
Meditace všímavosti a životní hodnoty
Sebepoznání pro ženy
Osobní talent a klíč k svému potenciálu
Zlepši svůj život
Mluvíme, nasloucháme a rozumíme si
Síla a jemnost ženy
Obraz života
Jak správně formulovat zpětnou vazbu
Proběhlé semináře

Informace

Osobní koučink
Kontakty
Mé vzdělání
Ceník
Všeobecné obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Mapa stránek

Články

3 užitečné tipy k sebelásce
Koučink pro covidové období
Archetypy, kde hlavní roli hraje závislost nebo poslušnost.
Jakým způsobem je možné používat otázku?
Fobie ze schopnosti milovat sebe

YouTube Instagram Facebook Linkedin